Category Archives: Contests news

Results – 2016/17 Photo Contest #3 (Print) – Thursday May 18

Our third and final contest for the 2016/17 season was held on May 18, displaying the printed photographic art of our members.  There were 44 entries in 3 groups (Beginner, Intermediate and Advanced) and 2 Categories:  Monochrome and Colour.  Judges for the enving were Eric Chan, Victor Peters and Cynthia Smith – thank you!

Winning images below are sorted by category and award:  Mouse Over for description and artist, Click for larger image and contest placement (1st, 2nd, etc.) and category.  (Please note, due to insufficient numbers of entries, the Beginner and Intermediate Monochrome categories were combined)

The image gallery displays winning images followed by a table with results .

 

Monochrome Print – Beginner/Intermediate    
1st Remembering Jim Balfour
2nd Flying Frost B&W Colleen Pollock
3d Ghost Tree B&W Colleen Pollock
Monochrome Print – Advanced    
1st Introduction Selby Shanly
2nd Snowy Heights John Wallace
3d Icon on the Danube John Wallace
Colour Print – Beginner    
1st Sisters Ghost Tree Colleen Pollock
2nd Standing on one leg Fernando Neves
3d Grand Prismatic Spring Colleen Pollock
Honourable Mention Catch of the Day Fernando Neves
Colour Print – Intermediate    
1st Kinston Train Station Bill Komar
2nd Joe Perry Lake Bill Komar
3d GP Train at Danforth Bill Komar
Colour Print Advanced    
1st Icelandic Landscape Andrew Oliver
2nd Group of Seven Country Andrew Oliver
3d Lilies Selby Shanly
Honourable Mention Ancient Shore – Lobster Cover NFLD John Wallace

Results – 2016/17 Photo Contest #2 (Digital) – Thursday March 23

Our second contest for the 2016/17 season was held on March 23, displaying the digital photographic art of our members.  There were 119 entries in 3 groups (Beginner, Intermediate and Advanced) and 4 Categories:  Shadows, Rural, The Beaches and Open.  Judges for the evening were Eric Chan, Anthony Achatzky and Bob Hawkins – thank you!

Winning images below are sorted by category and award:  Mouse Over for description and artist, Click for larger image and contest placement (1st, 2nd, etc.) and category.  (Please note, there were insufficient numbers of entries in Beginner and Advanced Shadows to award prizes)

The first image gallery displays winning images

A table with results is posted just below the image gallery.  Below that is a gallery of showing all the entrants.

Shadows Intermediate    
1st Jumping Shadows Joanne Kaashoek
2nd Over the Dune Jim Balfour
3d Red Bag Jude Marion
HM Bubbles Sandra Meddick-Ruth
Rural Beginners    
1st Frosty Inversion Colleen Pollack
2nd Forgotten Wagon Fernando Neves
Rural Intermediate    
1st Farm Whimsey Jim Balfour
2nd Moos with a View Margus Kask
3d Lock of Skene Farm Sandra Meddick-Ruth
Honourable Mention Doune, Scotland Sandra Meddick-Ruth
Honourable Mention Scotny Estate Sandra Meddick-Ruth
 Rural Advanced    
1st Georgetown Harbour Alex Bruce
2nd Hills of Andalucia John Wallace
3d On the Uxbridge Route David Sweeney
The Beach Beginners    
1st Leslie Spit Anita Barber
2nd Rough Water Rick Hayward
3d Leuty Lifeguard Station at Night Anita Barber
Honourable Mention Bashing Waves  Colleen Pollack
The Beach Intermediate    
1st  Lake Spray June Galbraith
2nd Lights George Socka
3d Night Trees Adam Tatarnic
Honourable Mention Caffeine Induced Collective Memory Michael McAuley
Honourable Mention Winter Night on the Beach Kersti Meema
Honourable Mention Leuty Sky Line June Galbraith
Honourable Mention Blizzard Adam Tatarnic
The Beach Advanced    
 1st By the Light of the Silvery Moon  Alex Bruce
2nd A Waverly Spring Scene John Wallace
3d A Whale of a Tail Alex Bruce
Open Beginners    
1st Dog Dance Colleen Pollack
2nd Aqueduct Fernando Neves
3d Opporto  Terry Reid
Honourable Mention Splash Rick Hayward
Open Intermediate    
1st Glorious October June Galbraith
2nd Blue Wire Jude Marion
3d Sunset on Clearwater Beach Bill Komar
Honourable Mention Kokopelli Susan Lappin
Honourable Mention Waterton park Sandra Meddick-Ruth
Open Advanced    
1st Cardinal on a Cold Day David Sweeney
2nd Crossing That Bridge Selby Shanly
 3d Teacup Rock Alex Bruce
 Honourable Mention Clapel on the Creek Marley Adams

 

Results – 2016/17 Photo Contest #1 (Digital) – Thursday November 17

Our first contest for the 2016/17 season was held on November 17, displaying the digital photographic art of our members.  There were 100 entries in 3 groups (Beginner, Intermediate and Advanced) and 3 Categories:  Twilight, Rivers, Animals and Open.  Judges for the evening were Norm Ullock, Randy Nickerson and Leif Petersen – thank you!

Winning images below are sorted by category and award:  Mouse Over for description and artist, Click for larger image and contest placement (1st, 2nd, etc.) and category.  (Please note, there were insufficient numbers of entries in Beginner Twilight and Advanced Rivers to award prizes)

Intermediate Twilight    
1st Long Pond Adam Tatarnic
2nd Sky at Twilight over Lake Ontario June Galbraith
3d  Pigeon Moon Adam Tatarnic
HM Teasels Adam Tatarnic
HM Dawn’s Early Glow Robert Stuart
Advanced Twilight    
1st Moon After Sunset Selby Shanly
2nd A Welcome Winter Glow John Wallace
Beginner Rivers    
1st Scarborough Beach Patricia McVitty
2nd Deep Harbour Patricia MaVitty
3d Minden Rapids Kersti Meema
Intermediate Rivers    
1st The Bend Jim Balfour
2nd The Don River June Galbraith
3d Niagara Illuminated Adam Tatarnic
HM Niagara Running Over George Socka
HM Yellow Canoe Bill Komar
Beginner Animals    
1st Majestic Bald Eagle Anita Barber
2nd Humber Bay Egret Anita Barber
3d Perched Great Egret Fernando Neves
HM The Lion King Anita Barber
Intermediate Animals    
1st Santorini Taxi Mark Kremblewski
2nd I’m Watching You Margus Kask
3d Not a Purrfect World Margus Kask
HM Horse Trail Michael McAuley
Advanced Animals    
1st Twins in Stripes Andrew Oliver
Beginner Open    
1st Napping Kersti Meema
2nd Sitting Pretty Anita Barber
3d Up Through the Trees Fernando Neves
HM Reflections Fernando Neves
Intermediate Open    
1st First Snow Jim Balfour
2nd Heartfelt Susan Lappin
3d Ferry Dock Wall  June Galbraith
HM Last Chance Margus Kask
Advanced Open    
1st Concentration Selby Shanly 

Results – 2015/16 Photo Contest 3 (Digital) – Thursday May 19

Our third and final contest for the 2015/16 season was held on May 19, displaying the digital photographic art of our members.  There were 88 entries in 3 groups (Beginner, Intermediate and Advanced) and 3 Categories:  Street Life, Reflections, Ice/Ice Formations and Open.

Judges for the evening were Ann Alimi, Elton Brown and Greta Grice – thank you!

Winning images below are sorted by category and award:  Mouse Over for description and artist, Click for larger image and contest placement (1st, 2nd, etc.) and category.

Beginner – Street Life
1st Boy Running Joanne Kaashoek
2nd Fruity Smile Justine Barbier
Intermediate – Street Life
1st Family Business Jim Balfour
2nd Evening Ride Michael McAuley
3d Waiting for Streetcar George Socka
HM Eyes Jim Balfour
Advanced – Street Life
1st Time to Kill John Carstens
2nd The Market Weaver Marley Adams
Beginner – Reflections
1st Florence Robert Dargie
Intermediate – Reflections
1st Bay Bulls Pond Pam Richards
2nd Downtown Adam Tatarnic
3d Bloor Street Reflected Adam Tatarnic
Advanced – Reflections
1st Hollywood Boulevard John Wallace
2nd Floating Through History John Wallace
3d In the Rearview Mirror Dean Askin
Beginner – Ice/Ice Formations
1st Frozen in Time Joanne Kaashoek
Intermediate – Ice/Ice Formations
1st Frozen George Socka
2nd Frozen Over George Socka
3d No Time to Fall Margus Kask
Advanced – Ice/ice Formations
1st The Hand of Winter Selby Shanly
Beginner – Open
1st Cat Eating Garbage Robert Dargie
2nd Hunting for Supper Rick Hayward
Intermediate – Open
1st Two Coats, Blond Hair and a Glove Michael McAuley
2nd Touching Creation June Galbraith
3d Strolling Michael McAuley
HM The Anachronist 1 Sarah Boutilier
Advanced – Open
1st Tobacco Roads Marley Adams
2nd January Selby Shanly
3d Having a Rest Marley Adams

 

Results – 2016 GTCCC Interclub Competition

The Beach Photo Club submitted 65 Print and Digital images by 9 or our members to the Greater Toronto Council of Camera Clubs (GTCCC) Open Challenge competition.

Congratulations to two of our members who achieved the following results:

1st Place – Nature Wildlife (digital) – John Carstens – Caribou

1st Place – Architecture (digital) – Margus Kask – Rye High Blues

Full competition results will be available the week of April 4 at www.GTCCC.ca

 

Results – 2015/16 Photo Contest 2 (Print) – Thursday March 10

Our second competition was a physical Print competition judging the entrant imaging and printing skills.  There were 41 entries in 2 groups (Intermediate and Advanced) and 2 Categories (Monochrome and Colour, Open Subject Matter).  A single Beginner entrant was scored with the Intermediates.

Judges were Harvey Rogers, Mark Girard and Ron Goodlin, from the Richmond Hill Photo Club.  Due to the limited number of prints, we enjoyed valuable and constructive critiques for all the images.

Congratulations to the winners and all who printed their work for this contest.

Winning images below are sorted by category and award:

Mouse-over for Description and Artist

Click for larger image and contest placement (!st, 2nd etc.) and category

 Monochrome Intermediate    
 1st Touch Jim Balfour
 2nd Drinking Buddies Jim Balfour
 3d Northern Landscape Andrew Oliver
 Monochrome Advanced    
1st Garden Cove Pride – No More John Wallace
2nd Gathering Storm over the Tablelands John Wallace
3d Boy  John Carstens
Colour Intermediate    
1st Peggy’s Cove Andrew Oliver
2nd Cabriolette George Socka
3d Blue Shutters Andrew Oliver
Honourable Mention Snow Train George Socka
Honourable Mention Oryx Jim Balfour
Colour Advanced    
1st Pimeval Shores John Wallace
2nd Verge of Change John Wallace
3d No Surface Left Untouched Selby Shanly
Honourable Mention February at Sugar Beach Selby Shanly

GTCCC Inter-Club Competition

The time is approaching for the GTCCC (Greater Toronto Council of Camera Clubs) Inter-club competition.  The competition is similar to the events we hold within the club but on a much bigger scale.  There is both a Digital and Print component to the event.

In addition to individual winners, there is a club award for the best performance by its members.  

Individuals can submit up to 10 entries with a max of 7 digitals and a max of 4 prints.  There is no maximum for number of submissions in a category, so for example you can submit 7 digitals all in the Architecture Category.

Entry fees are $2.00 per image/print to a maximum of $16.00, so if you chose to submit 10, the last 2 submissions are free.

There are 10 tightly defined categories, with an 11th (“Human Portraits”) embedded in the 10 – in other words, they will pick out the best human portrait from your submissions in the 10 categories.   If you are specifically submitting a Human Portrait, simply submit it under “People”.

We will be sending out the entry form to everyone shortly. In the meantime, please get started on finding those perfect images for submission.  Read the category descriptions carefully, as images that do not clearly reflect the category will be scored low.

We will require your entries before January 10 – more details on how to submit to follow.

The submission rules and category descriptions have been posted to our website—we will update once we have sorted out the technical bits. Click here to view or download. 

If you have any questions, please do not hesitate to contact Mark Kremblewski  <mark.kremblewski@gmail.com> directly.

Results – 2015/16 Photo Contest 1 (Digital) – Thursday November 19

In our first competition, we had 23 entrants and 114 images.  There were 12 groups across 3 Groups (Beginner, Intermediate and Advanced) and 4 Subject areas (Architecture, Clouds, Surreal and Open).

Judges were Norm Ullock, Randy Nickerson and Leif Petersen from the Oshawa Club – thanks again for your constructive comments!  It was a great learning experience for contestants and observers.

Congratulations everyone!

Mouse-over for Description and Artist

Click for larger image and contest placement (1st, 2nd, 3d, Honourable Mention), Subject Matter and Group (Beginner, Intermediate, Advanced)

Images are sorted by order in table below

 

Architecture – Beginners

HEYDON CHAPEL – SIMPLIDIDTY IN FORM & FUNCTION Jim Balfour 1st
PERU PERFECTION Justine Barbier 2nd
TAJ BY MOONLIGHT Jim Balfour 3d

Architecture – Intermediate

RYE HIGH BLUES Margus Kask 1st
SIGHT Susan Lappin 2nd
SAINT JAMES George Socka 3d
PAINT Pam Richards HM

Architecture – Advanced

TEXTURE OF CHANGE John Wallance 1st
ROOM WITH A VIEW Selby Shanly 2nd
FLAVELLE HOUSE Alex Bruce 3d

Clouds – Beginners

STATUE CLOUDS Justine Barbier 1st
CLOUD CHASER Joanne Kaashoek 2nd

Clouds – Intermediate

HEAVENS LIGHT Susan Lappin 1st
IN THE CLOUDS Michael McAuley 2nd
BEACH EVENING George Socka 3d

Clouds – Advanced

CUMULUS REGATTA John Wallace 1st
OMINOUS Marley Adams 2nd
BIG SKY Selby Shanly 3d

Surreal – Beginner

‘TWAS A DARK AND STORMY NIGHT Jim Balfour HM

Surreal – Intermediate

 

 

LONDON CALLING George Socka 1st
CROWDS UNDER GLASS Mark Kremblewski 2nd
SCHOOL GOES TO BEACH Catherin MacKinnon 3d
HARRODS FACES George Socka HM
HIKING ALONG THE RIDGE Michael McAuley HM

Surreal – Advanced

 

 

DAY AT THE BEACH Marley Adams 1st
THE ESCAPE Alex Bruce HM

Open – Beginner

 

 

SOSSUSVLEI SUNRISE Jim Balfour 1st
LEOPARD WITH FLIES Robert Dargie 2nd
INCA TRAIL WONDERS Justine Barbier 3d

Open – Intermediate

 

 

STAIRWAY TO HEAVEN Margus Kask 1st
FANTASY OF AUTUMN June Galbraith 2nd
FOGGY SUNRISE AT CAPE SPEAR LIGHTHOUSE, NFLD Maureen Littlewood 3d
ONE BREATH Michael McAuley HM
TREE TRIPTYCH Catherine MacKinnon HM

Open – Advanced

 

 

FALL DANCE Alex Bruce 1st
ALICE THE QUILTER Marley Adams 2nd
DAWN DELIGHT Alex Bruce 3d

2015 Photo Contest 3 (Digital) – Thursday May 21st

We held our final contest of the season and again, the images were impressive. The following are the winners, Congratulations everyone!

Mouse-over for Description and Artist

Click for larger image and contest placement (1st, 2nd, 3d, Honourable Mention), Subject Matter and Group (Beginner, Intermediate, Advanced)

Images are sorted by order in table below

Altered Reality Intermediate

REFLECTED IN THE LIGHT

SUSAN LAPPIN

1st

SILVERED BIRCHES

June Galbraith

2nd

RUSH TO DOWNTOWN

GEORGE SOCKA

3rd

Everybody UP UP

Marley Adams

HM

ROOFTOP POOL

GEORGE SOCKA

HM

Altered Reality Master

Contemplation

Anthony C George

1st

Spinning Bike Rack

Deborah Ryan

2nd

Blowing in the Wind Intermediate

where the wind blows

Marley Adams

1st

Becca Flies

James Linton

2nd

Historical Places Intermediate

CANARY DISTRICT

GEORGE SOCKA

1st

NORTHERN ONTARIO BUILDING

GEORGE SOCKA

2nd

LOUISBOURG HISTORICAL LIGHTHOUSE

MAUREEN LITTLEWOOD

3rd

Historical Places Master

Oldtown in Fog

Anthony C George

1st

Bank of Toronto Façade at Guildwood

Selby Shanly

2nd

Open Intermediate

Still Standing

Marley Adams

1st

GLASS

MARK KREMBLEWSKI

2nd

The Last Tea

SARAH BOUTILIER

3rd

Coat Button

James Linton

HM

Hey Romeo WTF

James Linton

HM

Open Master

In the shadows

Anthony C George

1st

Solomon’s Seal

Deborah Ryan

2nd